President Trump speaks on the phone in the Oval Office with now-former national security adviser Michael Flynn (center) and White House chief strategist Steve Bannon on Jan. 2

راه‌اندازي اتاق عمليات

سیاسی,مطالب ویژه
شناخت نقشه‌هاي دشمن، سياست‌ها،‌ راهبردها، تاکتيک‌ها و تکنيک‌هايي که براي رسيدن به اهداف خود به کار مي‌بندد، از شروط لازم براي ناکام گذاشتن دشمن در رسيدن به اهداف است. بنابراين شناخت جنگ اقتصادي از نظر مفهوم و ماهيت، انواع و روش‌ها، ابعاد و مؤلفه‌ها از يک سو و آشنايي با ظرفيت‌ها، ‌توانمندي‌ها و راهبردهاي مقابله با اين جنگ از سوی دیگر براي به شکست رساندن آمريکا در آخرين نبردي که عليه نظام اسلامي به راه انداخته از اهميت فراوانی برخوردار است.
طرح خروج از برجام و فرمان بازگرداندن تحريم‌ها در ارديبهشت سال ۱۳۹۷ را که در مخيله برخي از نخبگان و تحليلگران و حتي دولتمردان يازدهم نمي‌گنجيد، مي‌توان نقطه عطف اوج گرفتن جنگ اقتصادي دانست. بر ‌اساس اين فرمان، وزير خارجه و وزير خزانه‌داري آمريکا مکلف شدند، فوري همه تحريم‌هاي وضع شده عليه ايران را که در چارچوب برجام لغو شده بودند، بازگردانند. وزارتخانه خزانه‌داري آمريکا به منزله «اتاق جنگ» اين کشور طي صدور بيانيه‌اي، فهرست تحريم‌هايي را که بايد در دو بازه زماني ۹۰ و ۱۸۰ روزه بازگردانده شوند، اعلام کرد.
پيش از اعلام خروج ترامپ و طرح بازگشت تحريم‌ها، رهبر معظم انقلاب بار ديگر دولتمردان را به آماده شدن در برابر وضعيت جديد فراخواندند و فرمودند: «ببينيد عزيزان من! دشمنان ما فهميده‌اند و دانسته‌اند که در جنگ سخت نظامي طرفي نخواهند بست. چند سال قبل از اين، يک رئيس‌جمهور ديگر آمريکا‌ـ که آن هم مثل اين بداخلاق و بي‌ربط‌گو و هجوگو بود‌ـ يک چيزهايي گفت عليه ما. بنده در سخنراني همان چند سال پيش گفتم آقاجان، دوران بزن‌ در رو گذشته؛ بزنيد، مي‌خوريد. مي‌دانند اين را؛ اين را مي‌دانند که اگر وارد درگيري و برخورد سخت و نظامي با ما بشوند، پاي‌شان گير مي‌افتد. بله، به ما ضربه مي‌زنند، امّا خودشان ممکن است چند برابر ضربه بخورند؛ اين را فهميده‌اند. راهي که پيدا کردند، جنگ اقتصادي و جنگ فرهنگي و مانند اينها است. حالا بحث فرهنگي به کنار، [امّا] امروز آنچه مطرح است براي دشمنان ما، جنگ اقتصادي است. اتاق جنگ آمريکا عليه ما عبارت است از وزارت خزانه‌داري آمريکا که همان وزارت اقتصاد و دارايي‌شان است؛ آنجا اتاق جنگ با ما است.» 
(۱۰/۲/۱۳۹۷)
جنگ اقتصادي که آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران آغاز کرده، ابعاد گوناگوني دارد که بررسي مهم‌ترين حربه‌ها و راهبردهاي دشمن در اين عرصه را مي‌توان در موارد زير جست‌وجو کرد.
الف‌ـ راه‌اندازي اتاق عمليات جنگ اقتصادي 
آمريکايي‌ها براي آنکه بتوانند در جنگ اقتصادي دست برتر را داشته و سازوکارهاي اجرايي آن را پياده کنند، به يک «اتاق عمليات جنگ اقتصادي» نياز داشتند. اين اتاق جنگ از سه نهاد مهم تشکيل شده است:
۱ـ وزارت خزانه‌داري آمريکا
اولين نهاد که مهم‌ترين آن به شمار مي‌آيد و نقش فرماندهي در جنگ اقتصادي را ايفا مي‌کند، «وزارت خزانه‌داري آمريکا» است. وزارت خزانه‌داري يکي از نهادهاي اجرايي دولت آمريکاست که براي تضمين امنيت مالي اين کشور در سال ۱۷۸۹ تأسيس شد. اين وزارتخانه امور مالي دولت فدرال ايالات متحده آمريکا را از طريق جمع‌آوري ماليات‌ها، پرداخت هزينه‌ها، مديريت امور پولي همچون انتشار اوراق قرضه، سکه و اسکناس و مديريت حساب‌هاي بانکي دولت و بدهي‌هاي عمومي برعهده دارد. وزارت خزانه‌داري آمريکا براي انجام وظايف خود در زمينه مسائل مالي با سازمان‌هاي فدرال آمريکا، دولت‌هاي خارجي و نهادهاي مالي بين‌المللي همکاري مي‌کند که در اين ميان تعامل بوروکراتيک و همکاري سازماني با وزارت خارجه نيز بسيار چشمگير و سازنده است. خزانه‌داري همچنين نقشی مهم و حياتي براي تقويت امنيت ملي آمريکا از طريق اعمال تحريم‌هاي گوناگون عليه ديگر کشورها بر عهده دارد.
وزارت خزانه‌داري آمريکا را مي‌توان بخشي از ساختار قدرت ايالات متحده دانست که فضاي مالي، بانکي و پولي همه کشورهاي جهان را مديريت مي‌کند. موضوع اصلي فعاليت‌هاي وزارت خزانه‌داري را مي‌توان رصد بازيگراني همچون جمهوري اسلامي ايران دانست که فعاليت‌هاي سياسي، اقتصادي و راهبردي آنان در داخل يا خارج از کشور مي‌تواند بر امنيت و قدرت ايالات متحده تأثير بگذارد و براي اين کشور از اهميت بالايي برخوردار است.
مأموريت اصلي اين بخش در جنگ اقتصاد جديد، شکل‌دهي ساختار تحريم‌هاي بانکي و غير بانکي، حفظ ساختار مذکور، اعمال تحريم‌هاي اقتصادي و در نهايت تنبيه افراد و نهادهايي است که از اين تحريم‌ها تخلف مي‌کنند. هدف اصلي وزارت خزانه‌داري، ايجاد فضاي ناامن اقتصادي براي افراد و نهادهاي هدف است. همان‌طور که «ديويد کوهن» يکي از مؤثرترين شخصیت‌های وزارت‌ خزانه‌داري در زمان اوباما که معمار اصلي تحريم‌هاي ايران است، گفته است: «ما فضا را براي بازيگران نامشروع (دولت‌ها، تروريست‌ها يا مجرمان) بسيار سخت کرده‌ايم که خودشان را در اقتصاد مشروع پنهان کنند. اين دليلي است که شفافيت مالي (ساخت، حفاظت و تقويت آن)، هسته‌ اصلي مأموريت وزارت خزانه‌داري است.»
۲ـ وزارت خارجه آمريکا
وزارت خارجه آمريکا يکي از مهم‌ترين نهادهاي قوه مجريه ايالات متحده اين کشور است که در کنار وزارت خزانه‌داري قرار دارد و برمبناي الگوی همکاري بوروکراتيک سازماني با وجود همه رقابت‌هاي درون‌سازماني از يک هماهنگي و تعامل ويژه‌اي در اجراي سياست‌هاي خارجي برخوردار است. بر اين مبنا تمامي قدرت ديپلماسي دستگاه سياست خارجي آمريکا به همکاري خزانه‌داري مي‌آيد تا خواست آن را با ديپلماسي و مذاکره اجرا کند و خزانه‌داري نيز بر مبناي تعامل ساختاري بوروکراتيک تلاش دارد اهرم اجرايي همه سياست‌هاي اعلامي دستگاه سياست خارجي باشد.
۳ـ سازمان اطلاعات آمريکا(سيا)
نهاد ديگر درگير جنگ اقتصادي عليه ايران، سازمان اطلاعات آمريکا (سيا) است. تمرکز اصلي‌ اين نهاد کشف روش‌هاي پيچيده‌ دور زدن تحريم است. اطلاعاتي که از طريق جاسوسي و امنيتي به دست مي‌آيد، در اختيار وزارت خزانه‌داري قرار مي‌گيرد تا آن را بررسي کند و برخوردهاي لازم صورت گيرد.

پاسخ دهید