دامنه نوسان

یادداشت هفتگی

«محمدعلی دهقان دهنوی» رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، تغییر دامنه نوسان به مثبت ۶ و منفی 3 و بازنگری دستورالعمل گره معاملاتی را از مهم‌ترین تصمیمات هیئت‌مدیره سازمان بورس اعلام کرد و گفت: «بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، به هیئت‌مدیره سازمان بورس اجازه داده شد تا دامنه نوسان به‌صورت تدریجی افزایش یابد. ازآنجاکه این موضوع بعد از سه روز کاری قابل‌اعمال است، از ابتدای اردیبهشت دامنه نوسان جدید اعمال می‌شود و تا پایان اردیبهشت برقرار است. سپس سازمان بورس نسبت به افزایش تدریجی و مجدد، تصمیم‌گیری می‌کند. دامنه نامتقارن نوسان پس از کش‌و‌قوس فراوان و بااینکه کارشناسان بازار سهام درباره پیامدهای آن هشدار داده بودند، از روز ۲۵ بهمن‌ماه اجرایی شد و دامنه نوسان خریدوفروش سهام از مثبت و منفی ۵ درصد به منفی ۲ تا مثبت ۶ درصد تغییر کرد.

نکات تحلیلی: 1- اجرای دامنه نوسان نامتقارن، صف‌های فروش را هر روز متراکم‌تر کرد و ادامه‌دار بودن دامنه نوسان باعث شد فشار فروش به دلیل پایین بودن میزان درصد منفی سهام تخلیه نگردد و خریداران قدرت چندانی برای جمع‌کردن صف فروش که اغلب نمادها را شامل می‌شود، نداشته باشند. 2- مضافاً دامنه نوسان کار نوسان‌گیران را سخت کرده بود، چون نوسان‌گیران هم دیگر طمع نکرده و دست از نوسان‌گیری برداشته‌اند. 3- عدم خریدوفروش و یا ایفای نقش بازارگردانان در نمادهای مختلف هم در پروسه زمانی نشان‌دهنده‌ این بود که در یک ماه گذشته بازارگردانان نقشی در جمع‌کردن صف‌های فروش و ایفای تعهدات خود نداشته و اغلب نمادها در صف فروش خود روزها را سپری می‌کنند. درصورتی‌که یکی از اصلی‌ترین وظایف بازارگردانان در بازار سرمایه، افزایش نقد شوندگی سهم‌هاست و حال اینکه عدم نقد شوندگی ریسک بزرگی است که بر بازار سرمایه سایه افکنده است.

نکته راهبردی: بورس در هر کشوری نماد یک بازار رقابتی کامل است؛ زیرا تعداد خریداران و فروشندگان در آن بسیار زیاد است، اطلاعات به‌طور کامل در دسترس همگان قرار دارد و مهم‌تر از همه، قیمت توسط افراد فعال بازار بر اساس مکانیزم عرضه‌و‌تقاضا تعیین‌ شده و درنتیجه امکان دیکته قیمت‌ها از جایی خارج از بازار نیست، اما به نظر می‌رسد این مکانیزم کمتر در بازار سرمایه کشورمان رعایت می‌گردد و بازار ایران با فرمت سیاسی و رانت اطلاعاتی اداره می‌گردد و می‌بایست فکری اساسی برای حل این معضل بشود. صرفاً با تغییر در دامنه نوسان بعید است تعادل را بشود به بازار برگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید